August 7, 2018  
Woodson County Primary Election Results  
National Offices  
Candidates Toronto Neosho Falls Perry Piqua Center Liberty North YC1 YC2 Advanced Total  
United States Representative 2nd District  
Paul Davis-D 19 4 3 6 8 2 0 15 15 23 95 *
Vernon J. Fields-R 1 0 0 0 2 0 0 1 5 5 14  
Steve Fitzgerald-R 13 1 4 5 21 7 3 9 24 8 95  
Kevin Jones-R 16 1 3 4 37 4 1 26 24 27 143  
Doug Mays-R 3 0 0 0 0 2 0 3 5 1 14  
Dennis Pyle-R 5 0 1 4 9 3 0 2 8 9 41  
Caryn Tyson-R 19 3 7 7 37 9 4 32 25 37 180 *
Steve Watkins-R 16 1 6 8 27 2 5 25 27 20 137  
State Offices  
Candidates Toronto Neosho Falls Perry Piqua Center Liberty North YC1 YC2 Advanced Total  
Governor/ Lieutenant Governor  
Arden Anderson/Dale Cowsert-D 0 0 2 1 0 1 0 3 2 2 11  
Jack Bergeson/Alexander Cline-D 2 0 0 0 0 0 0 4 1 1 8  
Carl Brewer/Chris Morrow-D 4 0 1 1 2 0 0 1 4 3 16 *
Laura Kelly/Lynn Rogers-D 5 4 0 1 5 1 0 6 7 10 39  
Joshua Svaty/Katrina Gier Lewison-D 8 0 1 3 2 0 0 3 3 7 27  
Jim Barnett/Rosie Hansen-R 8 0 0 2 9 3 0 6 11 15 54  
Jeff Colyer/Tracey Mann-R 30 2 7 15 52 8 5 36 59 54 268 *
Kris Kobach/Wink Hartman-R 36 3 14 9 66 11 4 48 36 34 261  
Patrick "PK" Kucera/Patricia Reitz-R 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3  
Tyler Ruzich/Dominic Scavuzzo-R 1 0 0 0 0 0 0 0 3 0 4  
Ken Selzer/Jan Sanderson-R 8 1 0 2 9 4 4 7 8 8 51  
Joseph Tutera Jr./Phillip Clemente-R 1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3  
Secretary of State  
Brian "BAM" McClendon-D 16 3 3 5 8 2 0 13 14 17 81 *
Randy Duncan-R 17 1 5 8 16 4 3 18 18 28 118  
Keith Esau-R 7 0 2 3 10 2 0 8 12 8 52  
Craig McCullah-R 10 2 2 2 14 4 0 9 14 14 71  
Scott Schwab-R 17 2 5 7 35 9 1 18 27 26 147  
Dennis Taylor-R 20 1 4 7 34 6 4 33 34 24 167 *
Attorney General  
Sarah G Swain-D 17 3 2 6 8 2 0 14 14 20 86 *
Derek Schmidt-R 75 6 21 27 124 26 11 87 108 99 584 *
State Treasurer  
Marci Franscisco-D 17 4 3 6 8 2 0 14 16 20 90 *
Jake LaTurner-R 67 5 19 27 107 23 10 79 100 86 523 *
Commissioner of Insurance  
Nathaniel McLaughlin-D 18 4 2 5 8 2 1 16 14 21 91 *
Vicki Schmidt-R 38 3 9 15 57 17 8 59 64 59 329 *
Clark Shultz-R 38 3 10 13 65 9 2 30 47 43 260  
State Representative 13th District  
Larry P. Hibbard-R 62 3 9 17 82 23 12 56 93 78 435 *
Londa R. Tindle-R 23 3 12 11 51 4 2 47 27 34 214  
Board of Education Member 9th District  
Jim Porter-R 66 5 17 24 110 23 10 84 100 85 524 *
County Offices  
Candidates Toronto Neosho Falls Perry Piqua Center Liberty North YC1 YC2 Advanced Total  
County Commissioner 1st District                      
Monty Barnett-R   4 14 17 32 1       25 93 *
John S. Weseloh-R   2 7 11 35 3       19 77  
Precinct Committeeman                      
Mark Pringle-D         8         4 12 *
Steven K. Adams-R 78                 10 88 *
Lloyd D. Black-R                 116 15 131 *
Jeffrey Jonathan Edwards-R             11     6 17 *
Lyle D. Kee-R               83   13 96 *
Donald R. Lampe_R       23           9 32 *
Calvin Shepard-R           21       10 31 *
Scott Wendland-R         119         19 138 *
Precinct Committeewoman                      
Debra J. Lomon-D                 17 2 19 *
Mary Jane Shanklin-D         7         3 10 *
Sandra Eggers-R     21             4 25 *
Nancy L Fife-Eagle-R 76                 10 86 *
Shelia L. Lampe-R       24           8 32 *
Judith Laws-R         117         19 136 *
Tammy R. Porter-R               91   15 106 *
Please note these results are unofficial and they will be updated periodically throughout the election.            
                 
* denotes unofficial winners